FAQs

 

1. Som začiatočník. Akú loď mi odporučíte?

Pre začiatočníkov odporúčame nafukovacie lode, z ktorých nastabilnejšie sú rafty značky Hobit, v ponuke máme 7 a 5 miestne.

2. Ako sa mám obliecť na splav?

Obliecť sa treba podľa počasia. Podstatná je pevná obuv, teda sandále, topánky do vody alebo neoprénová topánky, v žiadnom prípade nie šľapky. Odporúčame vám "rýchloschnúce" oblečenie a v prípade slnečného počasia určite nezabudnite na pokrývku hlavy.

3. Poskytujete aj inštruktorov?

Nie, neposkytujeme. Vieme však zvoliť trasu, ktorú zvládnu aj začiatočníci. Pred začiatkom splavu vám poskytneme teoretickú prípravu s popisom trasy ktorú sa chystáte absolvovať.

4. Ako dlho trvá splav?

Môžete si zvoliť trasu podľa toho, koľko máte času. Od hodiny až po dva týždne. Pre začiatočníkov je vhodná trasa z Brusna po našu lodenicu, čo trvá cca 1 – 1,5 hodiny alebo z Nemeckej po našu lodenicu, čo je 2 až 2,5 hodiny. Splaviť celý Hron trvá cca 10-14 dní v závislosti od typu lode, aktuálneho prietoku rieky a chuti a sily posádky.

5. Dá sa u vás v lodenici najesť?

Priamo v lodenici je bufet, kde ponúkame rôzne studené aj teplé napoje, slané a sladké pochutiny, drobnosti ku pivu (utopence, nakladaný hermelín…). Od júna do konca augusta je otvorený bufet s teplým jedlom.
Ubytovaní majú tiež k dispozícii ohniská, ražne, gril aj kotlík na guláš.

6. Ako je to s parkovaním?

V areáli lodenice na Mlynčoku je parkovisko s kapacitou do 50 áut. Naši klienti (t.j. kto má od nás požičané lode, alebo je u nás ubytovaný) majú parkovanie zadarmo. Ostaní vodáci zaplatia 3 Eurá za deň a auto.

7. Ako je to s ubytovaním?

V Lodenici na Mlynčoku je možné ubytovať sa len vo vlastných stanoch. V prípade väčšej skupiny je vhodné dopredu sa nahlásiť. Väčšie skupiny majú zaujímavé zľavy.
Ubytovaní majú k dispozícii kotlík na guláš, ohniská, ražne, gril, drevo na oheň, ďalej plážový volejbal, ping-pong, trampolínu pre deti.
V kempe sú splachovacie WC, sprcha je prírodná, s vodou ohrievanou slniečkom.

8. Ako je to s dopravou a odvozom lodí?

Zabezpečujeme dopravu lodí a po dohode aj ľudí na začiatok splavu, ako aj z cieľa splavu.

9. Sú na trase nebezpečné úseky?

Na miesta, ktoré sú záľudnejšie vás dopredu upozorníme. Napríklad, na trase Nemecká – Zvolen sú len 2 hate, ktoré sú nesplavné a musíte ich preniesť: Šalková a Zvolen.

10. Je vhodné absolvovať splav Hrona aj s malými deťmi?

Áno. Najmladší vodák mal u nás 1,5 roka. Pre malé deti máme aj vhodné plávacie vesty. Pri najmenších deťoch odporúčame požičať si rafty Hobit, ktoré sú najstabilnejšie z našich lodí. Vhodné je aby na jedno dieťa v lodi pripadla aspoň jedna dospelá osoba. Ak sú rodičia detí skúsení vodáci, je to na ich uvážení, na akú loď ich vezmú.

11. Ako sa správne starať o loď ?

Vplyvom slnečného žiarenia dochádza vo valcoch k rozpínaniu vzduchu, ktoré je spojené s nárastom tlaku a hrozí neopraviteľná poškodenie lode. V lete už po veľmi krátkom čase. Počas prestávky na brehu neodkladajte nafukovaciu loď na slnko. Nájdite si dostatočne tienené miesto a mierne sfúknite (doporučuje sa polovicu tlaku z valcov). Podlahe prehustenie nehrozí vďaka pretlakovému ventilu.

12. Ako bude v sobotu?

S dotazmi na predpoveď počasia sa obráťte na SHMÚ. Majú na to príslušné vzdelanie a prístrojové vybavenie násobne prevyšujúce naše skromné možnosti.

Rezervácia splavu